środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, lekkiej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy plot z plastyku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na plot z plastiku na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również siekać na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie z Winylu z Dąbrowy Górnicza na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ogrodzenia plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa stawia się z skał przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nieproporcjonalnych obrysach, wypada je trafnie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenie z PCV należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz